Sve što treba da znate o osnivanju preduzetničke radnje u Srbiji
Detaljan vodič kako registrovati preduzetničku radnju u Srbiji, sa svim troškovima, procedurama i korisnim savetima za uspešno pokretanje sopstvenog biznisa.
Sve što treba da znate o osnivanju preduzetničke radnje u Srbiji
Pokretanje sopstvenog biznisa je izazovan, ali i izuzetno ispunjujući proces. U ovom članku ćemo detaljno objasniti sve korake registracije preduzetničke radnje u Srbiji, troškove koje treba očekivati, kao i najčešće dileme koje muče buduće preduzetnike.
Osnivanje preduzetnika - osnovni koraci
Proces registracije preduzetnika u Srbiji je relativno jednostavan i može se završiti u roku od nedelju dana. Etape su sledeće:
- Popunjavanje obrasca - Obrazac možete preuzeti sa sajta APR-a (Agencije za privredne registre)
- Uplata takse - Trenutna taksa za registraciju iznosi 1.500 dinara
- Podnošenje zahteva - Završeni obrazac zajedno sa uplatnicom možete dostaviti lično u APR ili poslati poštom
- Čekanje rešenja - Proces obrade obično traje oko nedelju dana
Nakon dobijanja rešenja, potrebno je izraditi pečat, prijaviti se poreskoj upravi i regulisati pitanja poreza i doprinosa.
Posebne dozvole za delatnosti
Za neke delatnosti su potrebne posebne dozvole. Spisak ovih delatnosti možete pronaći na sajtu APR-a. Važno je napomenuti da za osnovnu registraciju preduzetnika nije potreban biznis plan, osim u slučaju prijave za subvencije.
Jednošalter sistem registracije
U Srbiji postoji tzv. "jednošalter sistem" registracije koji omogućava da pri registraciji dobijete sve potrebne brojeve:
- Matični broj (Republički zavod za statistiku)
- Poreski identifikacioni broj - PIB (Poreska uprava)
- Broj osiguranika za penziono i invalidsko osiguranje (PIO fond)
- Broj osiguranika za zdravstveno osiguranje (RZZO)
Naknade i doprinosi
Nakon dobijanja rešenja, potrebno je otići u poresku upravu gde će vam reći koji iznos poreza ćete plaćati. Što se tiče doprinosa za PIO, pitanje je da li automatski počinju da teku sa osnivanjem ili je potrebna posebna prijava. Za precizne informacije možete posetiti lokalnu filijalu PIO fonda.
Knjigovodstvene obaveze
Za većinu preduzetnika je neophodno angažovati knjigovođu. Cena knjigovodstvenih usluga kreće se od 1.000 do 1.500 dinara mesečno za osnovne usluge. Mnogi knjigovođe nude pakete koji uključuju i pomoć pri samoj registraciji firme.
Najčešća pitanja budućih preduzetnika
1. Da li je potreban biznis plan?
Biznis plan nije obavezan za registraciju preduzetnika, osim u slučaju kada se prijavljujete za državne subvencije.
2. Koje delatnosti zahtevaju posebne dozvole?
Spisak delatnosti koje zahtevaju posebne dozvole možete pronaći na sajtu APR-a. Uglavnom se radi o delatnostima iz oblasti zdravstva, ugostiteljstva, finansijskih usluga itd.
3. Koliko novca je potrebno za početak?
Osnovni troškovi registracije iznose 1.500 dinara. Međutim, potrebno je imati u vidu i troškove pečata, knjigovodstvenih usluga, kao i eventualne dozvole za obavljanje delatnosti.
4. Da li mogu da radim od kuće?
Zavisi od vrste delatnosti. Neke delatnosti (npr. proizvodnja hrane) po novom zakonu ne mogu se obavljati u kućnim uslovima.
Isplati li se biti preduzetnik u Srbiji?
Preduzetništvo u Srbiji nosi izvesne izazove, posebno u pogledu poreskih obaveza i administracije. Međutim, za one koji su spremni na posvećen rad i strpljenje, može biti izuzetno isplativo. Ključ uspeha leži u:
- Dobrom poznavanju tržišta
- Realnoj proceni finansijskih mogućnosti
- Strogom vođenju finansija
- Stalnoj inovaciji i prilagođavanju potrebama potrošača
Kao što kaže jedan iskusan preduzetnik: "Prvih godinu dana ne očekujte zaradu. Normalno je da ćete od svog novca finansirati sve. Na ispitu ste tada i kod kupaca i kod inspekcije. Tek nakon tog perioda možete očekivati prve stalne mušterije."
Zaključak
Osnivanje preduzetničke radnje u Srbiji je proces koji zahteva strpljenje, upornost i dobru pripremu. Iako administrativni zahtevi mogu izgledati komplikovani, sa pravim pristupom i informacijama, proces može biti relativno glatak. Najvažnije je dobro istražiti sve aspekte planirane delatnosti, konsultovati stručnjaka i biti spreman na početne poteškoće koje su sasvim normalne u svakom novom poslovnom poduhvatu.
Za sve dodatne informacije, najbolje je direktno kontaktirati Agenciju za privredne registre ili lokalnu poresku upravu.